DTS20W25-29AB [V001]
Mfr.Part #
DTS20W25-29AB [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Contacts Preloaded :
No
Alignment Keyed :
Clocking
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
29
Sealable :
yes
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Polarization Code :
Normal
Mating Retention :
Without
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
Wire Size (mm²) :
Shell Base Material :
Aluminum
Number of Power Positions :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Shell Size :
J 25
Circuit Application :
Power and Signal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Number of Positions :
29
29 Positions
DTS20W25-29AB [V001] Overview
DTS20W25-29AB [V001] Features
DTS20W25-29AB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29AB [V001] Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT