DTS20W25-29AA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W25-29AA [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Signal Positions :
29
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circular Connector Shell Size :
J 25
Wire Size (AWG) :
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Power Positions :
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Sealable :
Non-RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Mating Retention :
Without
Number of Positions :
29
Circuit Application :
Power and Signal
Reverse Gender :
Polarization Code :
Normal
29 Positions
DTS20W25-29AA [V001] Overview
DTS20W25-29AA [V001] Features
DTS20W25-29AA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-29AA [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT