DTS20W25-24SE
Mfr.Part #
DTS20W25-24SE
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Shielded
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
23A
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Total Number of Contacts :
24
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Number of Positions :
24
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
Datasheets
DTS20W25-24SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded