DTS20W25-24SC
Mfr.Part #
DTS20W25-24SC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
24
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
24
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
23A
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Orientation :
C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Datasheets
DTS20W25-24SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded