DTS20W25-24SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-24SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Contact Type :
Crimp
Plating - Body :
Cadmium
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DIN Conformance :
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Shielded
Contact Size :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Plating :
Gold
Features :
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Orientation :
B
Insert Material :
Plastic
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/FLUID/IMMERSION RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Shell Size :
25
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
Number of Positions :
24
Includes :
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
24
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
DTS20W25-24SB-LC
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24SB-LC Overview
DTS20W25-24SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W25-24SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT