DTS20W25-24PE
Mfr.Part #
DTS20W25-24PE
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Environment Sealed
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Cadmium
Total Number of Contacts :
24
IEC Conformance :
Orientation :
E
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Published :
MIL Conformance :
Current Rating :
23A
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Aluminium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
DTS20W25-24PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded