DTS20W25-24PD
Mfr.Part #
DTS20W25-24PD
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
24
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Orientation :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Threaded
Mixed Contacts :
Published :
DIN Conformance :
No
Current Rating :
23A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Datasheets
DTS20W25-24PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded