DTS20W25-24PC
Mfr.Part #
DTS20W25-24PC
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Thermoplastic
Mixed Contacts :
No
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
24
Filter Feature :
Orientation :
C
Panel Mount
DIN Conformance :
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Current Rating :
23A
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W25-24PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded