DTS20W25-24PC-6149 [V001]
Mfr.Part #
DTS20W25-24PC-6149 [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Signal Positions :
12
Polarization Code :
Normal
Hermetically Sealed :
No
Number of Power Positions :
12
Circuit Application :
Power and Signal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Wire Size (mm²) :
2 – 3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Positions :
24
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Base Material :
Aluminum
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Mating Retention :
Without
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Wire Size (AWG) :
Shielded :
yes
Contacts Preloaded :
Circular Connector Shell Size :
J 25
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector System :
Wire-to-Wire
24 Positions
DTS20W25-24PC-6149 [V001] Overview
DTS20W25-24PC-6149 [V001] Features
DTS20W25-24PC-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24PC-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT