DTS20W25-24JC
Mfr.Part #
DTS20W25-24JC
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Current Rating :
23A
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Backshell Type :
Solid
ECCN Code :
EAR99
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
Current Rating (Amps) :
13A 23A
HTS Code :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
C
Flanges, Panel
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
Datasheets
DTS20W25-24JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded