DTS20W25-24JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-24JA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Published :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Feature :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Current Rating :
23A
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
Orientation :
A
Number of Positions :
24
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
24
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
Color :
Olive Drab
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W25-24JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded