DTS20W25-24HE
Mfr.Part #
DTS20W25-24HE
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
1 (Unlimited)
Termination :
yes
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Current Rating :
23A
24
Mixed Contacts :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
24
Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
E
Applications :
Aviation, Marine, Military
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
DTS20W25-24HE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded