DTS20W25-24HD
Mfr.Part #
DTS20W25-24HD
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating :
23A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Unknown
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
D
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
DTS20W25-24HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded