DTS20W25-24HC
Mfr.Part #
DTS20W25-24HC
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
C
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Total Number of Contacts :
24
Color :
Published :
Current Rating :
23A
Mounting Type :
Panel Mount
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
24
Feature :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
DTS20W25-24HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded