DTS20W25-24HA
Mfr.Part #
DTS20W25-24HA
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Non-RoHS Compliant
Feature :
No
Current Rating (Amps) :
13A 23A
Orientation :
A
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Color :
Insert Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
DIN Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
HTS Code :
Current Rating :
23A
Datasheets
DTS20W25-24HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded