DTS20W25-24BN
Mfr.Part #
DTS20W25-24BN
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Flange
Type :
For Female Sockets
24
Contact Type :
No
ECCN Code :
EAR99
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W25-24BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24BN Overview
DTS20W25-24BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT