DTS20W25-24BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-24BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mount :
Flanges, Panel
DIN Conformance :
No
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Number of Positions :
24
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Body Material :
Aluminium
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
24
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
E
Empty Shell :
yes
Mounting Feature :
Flange
Published :
Datasheets
DTS20W25-24BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24BE Overview
DTS20W25-24BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT