DTS20W25-24BD
Mfr.Part #
DTS20W25-24BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Orientation :
D
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Fastening Type :
Threaded
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
24
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
Unknown
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
MIL Conformance :
yes
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
DTS20W25-24BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24BD Overview
DTS20W25-24BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT