DTS20W25-24BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-24BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Material Flammability Rating :
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Shell Size :
25
Number of Contacts :
24
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Plating - Body :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Material :
Aluminium
Orientation :
B
Includes :
Published :
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Features :
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
24
Mixed Contacts :
Housing Color :
Olive Drab
Contact Type :
Crimp
IEC Conformance :
Backshell Type :
Solid
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Shell Material :
Aluminum Alloy
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Datasheets
DTS20W25-24BB
Circular, Crimp, Receptacle ALUMINUM ALLOY Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24BB Overview
DTS20W25-24BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24BB Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
DTS20W25-24BB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT