DTS20W25-24AD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W25-24AD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector System :
Wire-to-Wire
Sealable :
yes
Circular Connector Shell Size :
J 25
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Reverse Gender :
No
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Mating Retention :
Without
Number of Positions :
24
Number of Signal Positions :
12
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Number of Power Positions :
12
Contacts Preloaded :
No
Shielded :
yes
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Hermetically Sealed :
Shell Base Material :
Aluminum
Polarization Code :
Normal
Alignment Keyed :
Clocking
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
24 Positions
DTS20W25-24AD [V001] Overview
DTS20W25-24AD [V001] Features
DTS20W25-24AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24AD [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT