DTS20W25-24AB [V001]
Mfr.Part #
DTS20W25-24AB [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector System :
Wire-to-Wire
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
12
Hermetically Sealed :
No
Polarization Code :
Normal
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Number of Power Positions :
12
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Alignment Keyed :
Clocking
Wire Size (AWG) :
Circuit Application :
Power and Signal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Base Material :
Aluminum
Reverse Gender :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
24
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Sealable :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Mating Retention :
Without
Contacts Preloaded :
Circular Connector Shell Size :
J 25
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
24 Positions
DTS20W25-24AB [V001] Overview
DTS20W25-24AB [V001] Features
DTS20W25-24AB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24AB [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT