DTS20W25-24AA
Mfr.Part #
DTS20W25-24AA
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cadmium
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Flange
DIN Conformance :
Threaded
Filter Feature :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Positions :
24
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Type :
Crimp
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Published :
Contact Size :
Total Number of Contacts :
24
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS20W25-24AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W25-24AA Overview
DTS20W25-24AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W25-24AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W25-24AA Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT