DTS20W23-55PC-LC
Mfr.Part #
DTS20W23-55PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Cadmium
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
55
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Shell Material :
Aluminum Alloy
Insert Material :
Plastic
Orientation :
C
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Datasheets
DTS20W23-55PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55PC-LC Overview
DTS20W23-55PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT