DTS20W23-55PB
Mfr.Part #
DTS20W23-55PB
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
55
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Current Rating :
7.5A
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
55
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL Conformance :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
Datasheets
DTS20W23-55PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded