DTS20W23-55PA
Mfr.Part #
DTS20W23-55PA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Feature :
Shielded
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
55
Published :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Color :
Olive Drab
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Receptacle
DIN Conformance :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Unknown
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
55
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
DTS20W23-55PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded