DTS20W23-55JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55JN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
No
Feature :
Shielded
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
No
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
55
HTS Code :
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Number of Positions :
55
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Datasheets
DTS20W23-55JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded