DTS20W23-55HC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55HC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Sealed
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
DIN Conformance :
No
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Orientation :
C
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
55
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
55
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
Datasheets
DTS20W23-55HC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded