DTS20W23-55HA
Mfr.Part #
DTS20W23-55HA
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Aluminum
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
Orientation :
A
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
55
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Feature :
Datasheets
DTS20W23-55HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded