DTS20W23-55BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
20
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Total Number of Contacts :
55
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Type :
For Female Sockets
Datasheets
DTS20W23-55BN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55BN Overview
DTS20W23-55BN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55BN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT