DTS20W23-55BE
Mfr.Part #
DTS20W23-55BE
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Orientation :
E
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
yes
Shielding :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Datasheets
DTS20W23-55BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55BE Overview
DTS20W23-55BE Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BE Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT