DTS20W23-55BC
Mfr.Part #
DTS20W23-55BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
C
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Shielding :
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Female Sockets
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Datasheets
DTS20W23-55BC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55BC Overview
DTS20W23-55BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55BC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT