DTS20W23-55BB [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55BB [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielded :
yes
Wire Size (AWG) :
Polarization Code :
Normal
Sealable :
yes
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Hermetically Sealed :
No
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Positions :
55
Number of Power Positions :
Reverse Gender :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Signal Positions :
55
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contacts Preloaded :
Circular Connector Shell Size :
H 23
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contact Layout Arrangement :
Circular
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Aluminum
55 Positions
DTS20W23-55BB [V001] Overview
DTS20W23-55BB [V001] Features
DTS20W23-55BB [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BB [V001] Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT