DTS20W23-55BB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55BB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Orientation :
B
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
55
Body Plating :
Cadmium
Body Material :
Aluminium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
55
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Note :
Contacts Not Included
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
DTS20W23-55BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55BB Overview
DTS20W23-55BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BB Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT