DTS20W23-55BA [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55BA [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Reverse Gender :
No
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Power Positions :
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Signal Positions :
55
Number of Positions :
55
Hermetically Sealed :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Wire Size (AWG) :
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization Code :
Normal
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Aluminum
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Contacts Preloaded :
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Sealable :
yes
Circular Connector Shell Size :
H 23
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shielded :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Wire Size (mm²) :
55 Positions
DTS20W23-55BA [V001] Overview
DTS20W23-55BA [V001] Features
DTS20W23-55BA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BA [V001] Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT