DTS20W23-55BA
Mfr.Part #
DTS20W23-55BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
DTS20W23-55BA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55BA Overview
DTS20W23-55BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT