DTS20W23-55AN
Mfr.Part #
DTS20W23-55AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
55
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gold
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
DTS20W23-55AN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55AN Overview
DTS20W23-55AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AN Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT