DTS20W23-55AD [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55AD [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
RECP ASSY
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Type :
Receptacle
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Wire Size (AWG) :
Circuit Application :
Power and Signal
Number of Power Positions :
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shielded :
yes
Number of Signal Positions :
55
Contacts Preloaded :
No
Sealable :
yes
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Contact Layout Arrangement :
Circular
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reverse Gender :
No
Wire Size (mm²) :
Hermetically Sealed :
Number of Positions :
55
Shell Base Material :
Aluminum
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circular Connector Shell Size :
H 23
Alignment Keyed :
Clocking
55 Positions
DTS20W23-55AD [V001] Overview
DTS20W23-55AD [V001] Features
DTS20W23-55AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AD [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT