DTS20W23-55AD
Mfr.Part #
DTS20W23-55AD
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Cadmium
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
55
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Datasheets
DTS20W23-55AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55AD Overview
DTS20W23-55AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT