DTS20W23-55AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55AB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle Housing
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
55
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55
Contact Shape :
Circular
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
Orientation :
B
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
DTS20W23-55AB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55AB Overview
DTS20W23-55AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AB Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT