DTS20W23-55AA [V001]
Mfr.Part #
DTS20W23-55AA [V001]
Description
RECP ASSY
Product Category :
Circular Connector Housings
Sealable :
yes
Number of Power Positions :
Wire Size (mm²) :
Contacts Preloaded :
No
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Aluminum
Reverse Gender :
No
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Shell Size :
H 23
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Signal Positions :
55
Connector System :
Wire-to-Wire
Hermetically Sealed :
Polarization Code :
Normal
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
55
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Mating Retention :
Without
Circular Connector Type :
yes
55 Positions
DTS20W23-55AA [V001] Overview
DTS20W23-55AA [V001] Features
DTS20W23-55AA [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AA [V001] Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT