DTS20W23-55AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-55AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Housing Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
55
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
55
Empty Shell :
yes
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
IEC Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
DTS20W23-55AA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-55AA Overview
DTS20W23-55AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-55AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-55AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT