DTS20W23-53SN
Mfr.Part #
DTS20W23-53SN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Empty Shell :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
53
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Non-RoHS Compliant
Color :
Olive Drab
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
53
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Datasheets
DTS20W23-53SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded