DTS20W23-53SB
Mfr.Part #
DTS20W23-53SB
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
53
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
Environment Sealed
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Mixed Contacts :
No
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Total Number of Contacts :
53
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Published :
Empty Shell :
Filter Feature :
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
DTS20W23-53SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded