DTS20W23-53PN-6149
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-53PN-6149
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector System :
Wire-to-Wire
Number of Positions :
53
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Shell Base Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Retention :
Without
Contact Current Rating (Max) (A) :
5
Reverse Gender :
No
Circular Connector Type :
Receptacle
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Hermetically Sealed :
No
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Square Flange Receptacle
Connector Mounting Type :
Panel Mount
Wire Size (mm²) :
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Sealable :
yes
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Power Positions :
Circuit Application :
Power and Signal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (AWG) :
Alignment Keyed :
Clocking
Shielded :
yes
Circular Connector Shell Size :
H 23
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contacts Preloaded :
Number of Signal Positions :
53
53 Positions
DTS20W23-53PN-6149 Overview
DTS20W23-53PN-6149 Features
DTS20W23-53PN-6149 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53PN-6149 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT