DTS20W23-53PC-LC
Mfr.Part #
DTS20W23-53PC-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum Alloy
Flange
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Gold
Type :
For Male Pins
Shielding :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Datasheets
DTS20W23-53PC-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-53PC-LC Overview
DTS20W23-53PC-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-53PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53PC-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT