DTS20W23-53JN
Mfr.Part #
DTS20W23-53JN
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Datasheets
DTS20W23-53JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded