DTS20W23-53HD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DTS20W23-53HD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Orientation :
D
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
53
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Empty Shell :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
53
Ingress Protection :
Environment Sealed
DIN Conformance :
Datasheets
DTS20W23-53HD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded