DTS20W23-53HB
Mfr.Part #
DTS20W23-53HB
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
53
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
B
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Sealed
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Feature :
Shielded
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Current Rating :
7.5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
53
Packaging :
Bulk
Datasheets
DTS20W23-53HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded