DTS20W23-53BD
Mfr.Part #
DTS20W23-53BD
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Body Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
53
Empty Shell :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
DIN Conformance :
No
Orientation :
D
Body Material :
Aluminium
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Number of Positions :
53
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
20
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Datasheets
DTS20W23-53BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-53BD Overview
DTS20W23-53BD Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-53BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53BD Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT