DTS20W23-53BB
Mfr.Part #
DTS20W23-53BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
REACH SVHC :
Unknown
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
Type :
For Female Sockets
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Body Plating :
Cadmium
Shielding :
Shielded
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Orientation :
B
Contact Size :
20
Housing Color :
Olive Drab
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
53
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
53
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
DTS20W23-53BB
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, DTS
DTS20W23-53BB Overview
DTS20W23-53BB Features
MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
DTS20W23-53BB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
DTS20W23-53BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT